Muzeum II Wojny Światowej

Pomysł utworzenia placówki muzealnej przedstawiającej losy Polski w latach 1939–1945 na szerokim tle europejskim zaprezentował Prezes Rady Ministrów Donald Tusk w grudniu 2007 r.
1 września 2008 r. Premier Donald Tusk na stanowisko Pełnomocnika ds. Muzeum II Wojny Światowej mianował prof. dr. hab. Pawła Machcewicza i powierzył mu przygotowanie koncepcji muzeum. 26 listopada 2008 r. rozporządzeniem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego powołano Muzeum II Wojny Światowej. Na siedzibę placówki wybrano Gdańsk — miasto, w którym wybuchła wojna.

Niespełna rok później, na Westerplatte, podczas uroczystych obchodów 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej, Premier podpisał Akt Erekcyjny muzeum oraz otworzył wystawę plenerową „Westerplatte: Kurort – Bastion – Symbol”
Misją Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku jest stworzenie nowoczesnej placówki, w której opowiedziana zostanie historia wojny jako największego kataklizmu XX wieku. Jest to zadanie ciągle aktualne, ponieważ pomimo upływu ponad 70 lat od wybuchu II wojny światowej, nie ma w Europie muzeum, które w sposób całościowy ukazywałoby przebieg i charakter tego konfliktu.

Jednym z głównych celów Muzeum jest pokazanie światu doświadczenia wojennego Polski i innych krajów Europy Środkowo-Wschodniej, pod wieloma względami odmiennego i mało znanego w Europie Zachodniej i w krajach pozaeuropejskich. Zasadniczy nacisk w narracji historycznej zostanie położony na losy jednostek, społeczności i narodów. Historia militarna stanowić będzie tło narracji o życiu codziennym cywilów i żołnierzy, terrorze okupacyjnym, o takich zjawiskach, jak ludobójstwo, opór wobec okupanta i wielka polityka. Celem takiego ujęcia tematu jest oddanie wyjątkowości doświadczenia II wojny światowej, w której największe ofiary poniosła ludność cywilna.

INFORMACJA DLA ZWIEDZAJĄCYCH:

Informacje o dostępności biletów danego dnia, zakup biletu w internetowym systemie sprzedaży, faktury, informacje o rezerwacjach, zwroty i reklamacje.

tel. +48 58 760 09 60
info@muzeum1939.pl
Muzeum jest czynne dla zwiedzających w dniach:

wtorek – niedziela w godz. 10:00-19:00.

Wystawa dla dzieci „Podróż w czasie” – czynna w godz. 14.00-19.00 w dni powszednie oraz 10.00-19.00 w soboty i niedziele.

Kasy Muzeum są czynne w dniach funkcjonowania Muzeum w godzinach 9:30-17:00.

Ostatnie wejście na wystawę główną i wystawę dla dzieci o godz. 17:00.

Wpisane w Muzea, Zwiedzanie.